VIN
Co je to ten VIN
Z anglického Vehicle Identification Number pochází nám dobře známá zkratka VIN. Jedná se o unikátní 17 místné identifikační číslo auta. Je to takový rodný list každého auta, který ho jednoznačně identifikuje a odlišuje od ostatních a není možné jej zfalšovat.
Historie
kódu VIN sahá až do 30. let 20. století, kdy probíhaly první pokusy o standardizaci identifikace aut. Jednotný formát, který je s drobnými úpravami používán dodnes, se začal používat v 80. letech. Dneska VINko platí za mezinárodně uznávaný standard a je nezbytnou součástí každého auta.
Objem informací, které číslo poskytuje, se ale rozšiřoval postupně.
Například Volkswagen začal kódovat více informací v letech 1995 až 1997 a kontrolní číslici v letech 2009 až 2015 u vybraných modelů skupiny. Kontrolní číslice v číslech VIN se také používá, i když ne u všech značek a modelů; v evropských vozidlech se vyskytuje například u Audi A1.
První 3 znaky
WMI (World Manufacturer Identifier, Světový kód výrobce) a popisují výrobce vozidla. Tyto kódy jsou jednoznačně přiděleny všem světovým výrobcům. U malosériových výrobců (do 500 aut ročně) se jako třetí znak používá 9 a další tři znaky kódu výrobce jsou umístěny na pozicích 13, 14 a 15. Velkým výrobcům je naopak přiděleno několik kódů, někteří z nich třetím znakem rozlišují např. druh vozu (autobus, nákladní automobil), část firmy apod. Tato část je jedinou opravdu striktně povinnou částí kódu.
První znak určuje region, ve kterém výrobce působí, druhý znak pak upřesňuje stát.
Znaky na pozicích 4–9
VDS (Vehicle Descriptor Section, Popisný kód vozidla) a označují model příslušného vozu. Každý výrobce si může toto označení navrhnout podle vlastní volby.
Znaky na pozicích 10–17
VIS (Vehicle Identifier Section) a tvoří pořadové výrobní číslo, které jednoznačně identifikuje konkrétní vozidlo. Mechanismus přidělování těchto čísel je ponechán na výrobci (např. prosté sekvenční číslování), některé znaky však často mají konkrétní význam.
Znak na 11. pozici
obvykle určuje konkrétní výrobní závod v rámci výrobce. Např. u vozů Škoda znak 0 označuje závod A02 v Mladé Boleslavi, znak 2 označuje závod A4 v Mladé Boleslavi, znak 5 označuje továrnu v Kvasinách, znak 7 výrobní závod Vrchlabí, znak X označuje továrnu v polské Poznani.
Zbytek je zpravidla přidělován sekvenčně
Z VIN
dokážeme vyčíst výrobce, model, rok výroby, výrobní závod, typ karoserie, typ motoru i výbavu. Ražení VIN se obvykle provádí předformovanými raznicemi až po lakování karoserie.
K čemu je VIN potřebný:
Identifikace vozidla - s VINkem je možné identifikace každého auta na světě
Historie vozidla - kompletní historie vozidla, včetně počtu majitelů, servisních záznamů, případných nehod
Bezpečnost - VIN je důležitý pro boj proti krádežím
Registrace vozidla - VIN je nezbytný pro registraci vozidla a získání technického průkazu
Pojištění - VIN je součástí pojistné smlouvy a slouží k identifikaci vozidla při pojistné události.
Kde VIN kód hledat
VIN kód je obvykle vyražen na několika místech auta, například:
- Vyražený na vozidle (každý výrobce umisťuje VIN kód jinam, nejčastěji bývá umístěn pod čelním sklem, v motorovém prostoru na předělovací přepážce, na horním lemu podhledu, na držáku pravé přední pružící a tlumící jednotky)
- Typový štítek na vozidle - vyrábí se kovový i formou nálepky (v prostoru dveří, na sloupku)
- Malý a velký technický průkaz, Zelená karta, servisní knížka
- Velký technický průkaz Zelená karta
Pomocí VIN kódu a online nástrojů můžete zkontrolovat historii vozidla a ověřit, zda počet najetých kilometrů zobrazených na tachometru a displeji je totožný s oficiálními záznamy z STK či jiných kontrol.
VIN kód je možno prozkoumat některým ze systémů kontroly historie ojetých automobilů. Některé jsou zdarma, za podrobnější rozsah informací o kupovaném vozidle je obvykle vyžadován poplatek.
VIN je velmi důležitou a nezbytnou součástí každého auta. Měl by být chráněn před poškozením nebo ztrátou. Pokud dojde k poškození VIN, může to způsobit problémy při prodeji nebo registraci vozidla.
Zdroj:
Cebia.cz, pneumatiky.cz,csobpoj.cz, wikipedia.cz, yauto.cz