Přivezte nám do Jinočan staré autobaterie, zaplatíme 14 Kč/ kg.

Provoz nákladních vozidel na dálnici

Historie
Nákladní doprava je spjata s vývojem lidské civilizace. Od pradávna lidé potřebovali přepravovat zboží - suroviny, potraviny i hotové výrobky. 

Prvním dopravním prostředkem byl člověk, postupně došlo k využívání síly zvířat. Už v pravěku lidé stavěli jednoduché lodě, po kterých se se svým zbožím plavili na delší vzdálenosti.
Ve středověku docházelo k postupnému zdokonalování jednoduchých vozů. Stavěly se nové silnice, které usnadňovaly pozemní dopravu. 

6_5

S nástupem průmyslové revoluce došlo k výraznému zrychlení a zvětšení objemu přepravovaného zboží. Parní stroje začaly pohánět lodě a vlaky.
Vynález automobilu přinesl revoluci v silniční dopravě. Nákladní automobily postupně nahrazovaly koně a povozy.
V průběhu 20. a 21. století výrazně zjednodušilo a zrychlilo přepravu zavedení kontejnerů a rozvoj logistických systémů, které optimalizují přepravu zboží.

Provoz nákladních vozidel na dálnicích
upravuje řada omezení, která se liší nejen podle dne v týdnu a podle země. Omezení nákladní dopravy si klade za cíl snížit dopravní zácpy, hluk a emise, zlepšit životní prostředí a zvýšit bezpečnost silničního provozu.

České republika
má nastavená pravidla pro nákladní vozidla nad 7,5 tuny a vozidla nad 3,5 tuny s přípojným vozidlem:

  • Neděle a svátky: Zákaz jízdy od 13:00 do 22:00 h
  • Soboty v období od 1. července do 31. srpna: Zákaz jízdy od 7:00 do 13:00 h
  • Pátek v období od 1. července do 31. srpna: Zákaz jízdy od 17:00 do 21:00 h

Kromě těchto obecných pravidel bývají na některých úsecích dálnic zavedena další omezení, například zákaz předjíždění nákladních vozidel.

Pravidla pro provoz nákladních vozidel se mohou v jednotlivých zemích lišit. Obecně platí, že většina evropských zemí má zavedeny podobné zákazy jízdy o víkendech a svátcích jako Česká republika. 

4_12

V Německu
navíc platí zákaz jízdy v určitých oblastech (např. v blízkosti měst a v horských oblastech) a v noci - zákaz jízdy obvykle platí od půlnoci do 22:00 h.

Noční zákaz jízdy platí také v Rakousku a to od 22:00 do 5:00 h. Zákaz jízdy platí také o víkendech a o svátcích. Obvykle zákaz začíná v pátek odpoledne okolo 15:00 a končí v neděli večer.

Polsko
má jiný váhový limit. Zákaz jízdy pro nákladní vozidla se týká aut o hmotnosti přesahujících 12 tun. A to během víkendů a svátků.

  • Předvečer státního svátku: od 18:00 do 22:00 h
  • V den státního svátku: od 8:00 do 22:00 h

Výjimkou jsou nákladní vozidla v mezinárodní dopravě - pokud se polský náklaďák vrací z mezinárodní přepravy zpátky do Polska, zákaz se na něj nevztahuje. Stejnou výjimku tvoří tranzitní jízdy přes Polsko.

5_9

Mezi obecné výjimky z pravidel pro provoz nákladních vozidel platí:

  • Doprava živých zvířat - cílem je zajistit co nejšetrnější a nejbezpečnější přepravu 
  • Doprava rychle se kazících potravin - které vyžadují dodržování přísných hygienických a teplotních podmínek
  • Doprava nebezpečného zboží - které je definováno v mezinárodních dohodách a národních předpisech. Mezi nejčastější příklady nebezpečného zboží patří výbušniny, hořlaviny a plyny, oxidační, jedovaté a korozivní látky, radioaktivní materiály.

2_11

Dopady nákladní dopravy na životní prostředí
Nákladní doprava je nezbytná pro fungování moderní společnosti. Její negativní dopady na životní prostředí však není možné přehlížet. Je jedním z hlavních zdrojů znečištění ovzduší, hluku a zabírání půdy.

To způsobují zejména zastaralá nákladní auta s vyššími emisemi a spalovacími motory, které při spalování uvolňují škodlivé látky. Znečištění zvyšuje také často vysoká koncentrace nákladních aut ve městech a průmyslových oblastech.

 1_13

Jak z toho ven?

Řešením negativních dopadů je hned několik:

  • Přechod na alternativní paliva: Elektromobilita, vodík, biopaliva – tyto technologie mohou výrazně snížit emise škodlivých látek.
  • Optimalizace tras: Lepší plánování tras může snížit počet najetých kilometrů a tím i emise.
  • Modal shift: Přechod z individuální automobilové dopravy na veřejnou dopravu nebo cyklistiku. V tomto se můžeme inspirovat v Amstrdamu, Kodani nebo třeba Lyonu.
  • Modernizace vozového parku: Nahrazování starých vozidel novými, méně emisními modely.
  • Městská logistika: Zlepšení organizace dopravy ve městech, zavádění zón s omezeným vjezdem pro nákladní vozidla.

3_12

Jaké změny v nákladní dopravě přinese budoucnost?
Stále bude kladen velký důraz na udržitelnost a bezpečnost nákladní dopravy. S vývojem nových technologií, jako jsou autonomní a elektroauta se spoléhá na snížení dopadů nákladní dopravy na životní prostředí.
Počítá se také s využitím dronů, které budou přepravovat menší zásilky na kratší vzdálenost. Ve vzdálenější budoucnosti můžeme vidět plán hyperloopu nebo-li možnost přepravy zboží vysokou rychlostí v podzemních tunelech. 

Zdroj:
wikipedia.org, ridic-nakladniho-automobilu.cz, md.gov.cz, info.odoprave.cz, seznamzpravy.cz, e-news.cz, cscargo.cz